Cookies management by TermsFeed Cookie Consent Adaptační program a jiné důležité informace o MŠ | Mateřská škola Klopina
DISTANČNÍ VÝUKA

Adaptační program a jiné důležité informace o MŠ

Nástup do mateřské školy představuje jednu z nejnáročnějších změn v životě dítěte. Ocitají se v neznámém prostředí se střídajícími se paní učitelkami a se spoustou různě starých kluků a holčiček, které jsou na tom úplně stejně. Najednou už tady není jenom maminka nebo tatínek, jsou tu paní učitelky, které musí rozdělit svou pozornost mezi všechny děti.

Doma je denní režim zpravidla podřizován potřebám dítěte, tady se musí přizpůsobit dítě dennímu režimu v MŠ a to se neobejde bez slziček. Pro usnadnění vstupu do MŠ postupně přizpůsobujte váš denní režim režimu v MŠ.


Začátek docházky do mateřské školy je pro dítě v každém případě velkou změnou a ta s sebou přináší spoustu pocitů a zážitků, se kterými se musí malý školkáček vyrovnat.

  1. Absence rodičů – dítě si musí rychle zvyknout, že rodiče již nejsou po ruce vždy, když je potřebují. Dosavadní rodičovskou autoritu nahrazují paní učitelky ve třídě. Dítě si postupně uvědomuje, že učitelka je tu pro něj, avšak i pro další děti ve třídě.
  2. Složení třídy – ve třídě jsou děti ve věku 2,5 – 6let. Děti si zvykají na nový kolektiv. Musí se na učit ve třídě spolupracovat a být ohleduplný k druhým. Vznikají tedy nové vztahy, situace, ale také konflikty, které je potřeba naučit se řešit.
  3. Řád třídy (režim dne) – děti se musí přizpůsobit řádu třídy. Harmonogram je přesně stanovený. Děti potřebují pravidla, jinak jsou ve světě ztracena. Rutinní činnosti, které se každý den opakují, dětem pomohou se ve školce zorientovat a rychleji začlenit.
  4. Stravování – v mateřské škole je dětem podávána pestrá a vyvážená strava. V MŠ jídlo začíná dopolední svačinou, pokračuje obědem polévka a hlavní jídlo) a dále děti dostávají odpolední svačinu. Děti si také zvyká na společenská pravidla při stolování, sebeobslužné činnosti, ale i na dodržování pitného režimu.
  5. Pravidla ve třídě – pravidla v rámci třídy tvoříme společně s dětmi, tak aby pro ně byla přijatelná a smysluplná. Takto vytvořená pravidla dítě lépe přijme za svá a nemá problém s jejich dodržováním.

Více v přiloženém dokumentu

Máte-li dotaz, napište nám

Máte-li jakýkoli dotaz či připomínku, neváhejte nás kontaktovat pomocí tohoto formuláře.
Nezapomeňte prosím uvést přesné kontaktní informace, děkujeme.

Ochrana proti Spamu

Odesláním kontaktního formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů podle Zákona č. 101/2000 Sb.
o ochraně osobních údajů.